کلوت شهداد

کلوت شهداد

 

 

کلوت شهداد

 

می دانم که بسیار از کویر و زیبایی هایش، از شب ها وآسمان پر ستاره اش و… شنیده ای!!

اما امروز برایت منطقه ای عجیب و حیرت انگیز را معرفی خواهم کرد، که هزاران بار گفتن و شنیدن درباره اش کم است و باید راهی سفر شد و از نزدیک آن را ببینی.

پس هر آنچه هست ونیست را فراموش کن و دل را روانه سفری لذت بخش و متفاوت کن؛ تا باهم به یکی از #زیباترین کویرهای ایران و البته جهان که می گویند یکی از گرمترین نقاط روی زمین است، سفر کنیم.

اینجا، آسمان و زمین رنگ و بوی دگر دارند؛ باید برای یکبار هم که شده طلوع و یا غروب خورشید را در کَلُوت شهداد ببینی تا زیبایی بی حد و حصر کلوت را با عمق جان درک کنی.

کوله بار سفر را به مقصد استان کرمان می بندیم ، از آن جا به شهر شهداد و سپس به یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی آن می رویم.

دستت را به دستان ما بسپار، تا سفری فوق العاده در کلوت شهداد را تجربه کنی.

 

تارخچه  شهداد

شهر باستانی شهداد قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد و در سال ۱۳۴۷ خورشیدی توسط کاوشگران سازمان میراث فرهنگی ایران کشف شد. در گذشته شهداد “خبیص” نامیده می شد و مرکز ایالت آراتا محسوب می گردید.

برخی از باستان شناسان شهداد را همان شهر گمشده سومری آراتا می دانند. براساس متون سومری، آراتا سرزمینی بود در شرق انشان. بر مبنای اکتشافات حاصل از تحقیقات باستان شناسان، ثابت شد که آراتا همان شهداد کرمان می باشد.

 

شهداد شهری پر از درختان خرما و باغ های مرکبات در 87 کیلومتری شمال شرق شهر کرمان است.شهداد یکی از شهرهای مهم باستانی می باشد که پیشینه آن به شش هزار سال پیش می رسد و نام قدیم آن “خبیص ” بوده است. شهداد قدیمی ترین پرچم فلزی جهان را در دل خود جای داده بود که پس از کشف، به درفش شهداد مشهور شد.کلوت شهداد

جاذبه های طبیعی و تاریخی این منطقه بسیارند از جمله جاذبه ی طبیعی و شگفت انگیزی که در در شمال شرقی این با شهر قرار دارد و لقب یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی بکر ایران و حتی جهان را از آن خود کرده است ، این جاذبه کَلوت شهداد نام دارد .

در نزدیکی شهداد، «نبکا» ها (گلدانهای کویری) وجود دارد که گاه طول آنها به 10 متر می رسد؛ در حالی که بلندترین نبکاهای صحراهای افریقا 3 متر طول دارند.
شهر افسانه ای کلوتها 11 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و فاصله اش با شهداد تنها 40 کیلومتر است؛ و حدود 20 هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادی، به وجود آمده است. در کویر شهداد، 100 هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جای دنیا مشابه آن نیست. در محدوده ای 30 هزار کیلومتری، در دل لوت، هیچ حیاتی وجود ندارد. شاهد این ادعا جسد سالم گاوی است که در زمستان سال 1365 در کویر لوت تلف شده است. پس از گذشت 15 سال از آن زمان، جسد این گاو – در حالی که براثر نور شدید آفتاب خشک شده بود – بدون هیچ تغییری پیدا شد.

 

کلوت شهداد

 

 

کَلوت ها | کویر شهداد 

سفر به قلمرو کلوت ها،جایی که هر لحظه زمین در سایه و روشن آفتاب، رنگی متفاوت به خود می گیرد و مناظر تماشایی آن حیرت برانگیزند. جایی که بشر دخل و تصرفی درآن نداشته و به همین جهت است که کلوت را به عنوان یکی از زیباترین جلوه های هستی و طبیعت می شناسنند.

قبل از ورود به قلمرو زیبای کلوت ها تعریفی کوتاه از کلوت داشته باشیم :

“کلوت به برجستگی های میان شیارهای U شکل در مناطق بیابانی می گویند و از دو کلمه کل و لوت تشکیل شده؛ لوت که همان کویر معروف است و کَل نیز به معنای آبادی و شهر است.”

کلوت ها از بزرگترین عارضه های طبیعی دنیا هستند که در حدود ۴۰ کیلومتری شمال شرق شهداد واقع شده اند. کلوت شهداد طولی در حدود ۱۴۵ کیلومتر و عرضی در حدود ۸۰ کیلومتر دارد.

زمین پوشیده از ماسه بادی که در برخی قسمتها رس لائی و رس، فاصله میان کلوت ها را پوشانده است.

باد و آب مهمترین عامل شکل گیری این سازه های زیبای طبیعی هستند؛ که مهمترین باد، بادهای ۱۲۰ روزه سیستان است که دیوراه های کلوت را می فرساید و عامل مهم دیگر رود شور می باشد. رود شور تنها رودی است که به صورت دائمی در دل کویر لوت در تمام طول سال جریان دارد. سرچمشه رود شور از کوه های شمال غرب بیرجند است و مسیر پر پیچ و خم ۲۰۰ کیلومتری را در دل کویر می پیماید و مسیرش در نهایت به کوه نمک سریا و معدن نمک شهداد پایان می گیرد.

همانطور که از نام این رود بر می آید آب رود شور است و دلیل آن هم گذر از بسترهای شور و نیز تبخیر شدن آب آن است که سبب بالا رفتن غلظت آب می شود تا جایی که در نهایت و قبل از رسیدن به معدن نمک آب رود شبیه به ماست می شود.

 

کلوت شهداد

 

پوشش گیاهی کلوت ها

از کوه های سیرچ به سمت کلوت ها زندگی نباتی کاهش پیدا می کند. در طول مسیل ها درختان گز به صورت پراکنده قابل مشاهده هستند. در حاشیه ی کلوت ها، بوته های گز روی گلندان های ماسه ای قرار گرفته اند که به آنها نبکا می گویند. این منطقه انتهای مرز نباتی است و در داخل مسیل هایی که وارد کلوت ها می شوند، بوته های پراکنده ای از استراگال قابل مشاهده است که با پیشروی به داخل کلوت محو می شوند. از کویر های پای کلوت به سمت شرق و در داخل چاله های کلوت و روی کلوت ها هیچ زندگی نباتی قابل مشاهده نیست. عدم وجود زندگی نباتی در کلوت را نمی توان به جنس خاک و املاح موجود در آن نسبت داد، چرا که جنس خاک کلوت ها از رس، ماسه و نمک است.

چگونگی شکل گیری کلوت ها

چند نظریه راجع به پیدایش کلوت ها وجود دارد. در تمامی این فرضیه ها، دو عامل باد و آب شور نقش اصلی را در به وجود آمدن کلوت ها ایفا می کنند.
“کلوت ها را حاصل فرسایش مشترک آب و باد میداند که با ایجاد شیارهایی در رسوبات ریزدانه ای اواسط سنوزوئیک به وجود آمده اند. این پدیده ها در مرکز یا حوضه های انتهایی چاله های داخلی فلات ایران به وجود می آیند. بسیاری از حوضه های مذکور کولابها و یا دریاچه هایی را در پست ترین نقطه خود تشکیل داده اند. در مرکز این قسمت ها گِل نرم متراکم و فشرده ،که حاصل رسها و سیلتهای حمل شده توسط آب و باد در دوره خشکی اخیر هستند ،ته نشین شده است.
در این سطوح پوشش گیاهی بوته ای به صورت پراکنده می روید و در حدفاصل آنها زمین برهنه است.از این رو فرسایش کاوشی باد در قسمتهای فاقد گیاه ،به تدریج شیارهایی در امتداد جهت وزش باد ایجاد می نماید و محل بوته ها به صورت پشته های برجسته ای باقی می ماند که در ترکستان و در اصطلاح جهانی به آن “یاردانگ “و در ایران “کلوتک ” می گویند. جهت این کلوته غالبا” منطبق با مسیر بادهای غالب منطقه است.”

کمپ کویری شهداد

کمپ کویری شهداد از 36 آلاچیق مدور گنبدی شکل بسیار زیبا تشکیل شده است که در مرکز آنها یک سالن اجتماع بزرگ از برگ های درختان و نخل ساخته شده است.
کمپ به صورت شمالی، جنوبی ساخته شده و در بین چندین کلوت قرار گرفته تا از گزند باد و طوفان های شن در امان باشد. زیبایی کمپ در شب دوچندان است محوطه کمپ با چراغ هایی تزیین شده است که روشنایی این چراغ ها زیبایی خاصی به آلاچیق ها بخشیده است.
آلاچیق هایی دارای سطح سیمانی است و دیوار و سقف های چوبی دارد و به امکاناتی چون برق و سرویس بهداشتی مجهز است. این کمپ با 40 نفر ظرفیت در حاشیه غربی کویر لوت در موقعیت جغرافیایی 30.34شمالی و 57.51 شرقی قرار دارد. ستاره ها آن قدر نزدیکت شده اند که صدای نبض شان را می شونی. میان گویی شیشه ای از ستاره قرار گرفته اید.

گرم ترین نقطه زمین

می گویند گرم ترین نقطه زمین در کویر شهداد کرمان است؛ اما این نظر جایی ثبت نشده است. در حال حاضر گرم ترین نقطه ای که برروی زمین ثبت شده صحرای آریزونای آمریاست که دمایی برابر با 63درجه سانتیگراد دارد، این درحالی است که دمای کویر شهداد، عددی بالاتر از این را نشان می دهد.

لوازم مورد نیازبرای سفر به کلوت شهداد

کویر شب های سرد دارد و روزهای گرم و آتشین. تابش خورشید کویر تشنه ات خواهد کرد، صورتت را می سوزاند پس در این سفر حتما قمقمه آب، کلاه لبه دار، ضد آفتاب، دستمال گردن، عینک آفتابی و چادر مسافرتی و کیسه خواب و لباس گرم، بادگیر، چراغ قوه و دیگرلوازم شخصی به همراه داشته باشید.
و از همه مهمتر دوربین عکاسی.

در مورد نویسنده : کرمان مبله
مجموعه کرمان مبله مفتخر است به عنوان اولین مرکز اجاره آپارتمان مبله در کرمان شرایط لازم را برای اسکـان مهمانـان و مسافران عزیـز در محیطی امن و با پشتیبـانی .کامل تیم کرمان مبله، به صورت کاملا رسمـی همـراه بـا عقـد قـرارداد فراهــم آورد کرمان مبله ارائـه دهنـده واحـدهای اقامتـی مبـله در قالب آپـارتمان، سوئیت و ویلا .جهت اقامت موقت میهمانان محترم خدمات رزرو را بصورت آنلاین و تلفنی ارائه می نماید.

ارسال نظر

دو × 1 =