بافت کرمان

صفحه اصلی » کرمان شناسی » بافت » بافت کرمان

بافت کرمان

 

 

بافت کرمان

شهرستان بافت یکی از شهرستانهای استان کرمان است. این شهرستان در جنوب غربی این استان قرار گرفته و مرکز آن شهر بافت است. بافت منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر است. طایفه‌هایی از لرها و ترک‌ها نیز در این شهرستان ساکنند. بخش عمده مردم این شهرستان طی هزاره گذشته از استان فارس به آنجا مهاجرت نموده‌اند. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۴۵٫۰۱۴ نفر بوده‌است

شهرستان بافت در ۱۸۵ کیلومتری مرکز استان کرمان، از خوش آب و هوا ترین جاهای استان می‌باشد. چشمه عروس ، تخت سرطشتک، خبر، غر طرنگ، غارجفریز، خانه ایرانمنش ها، بنای رفعت الدوله رابر، قلعه افشارها، قلعه کردعلی، سد بافت، چهار طاقی ارزوئیه، تپه یحیی و باغهای گردوهای کهنسال، امامزاده سید علی موسی، سلطان فقیه الدین، مقبره شیخ محمد پرنده و… از نقاط دیدنی این شهرستان است. از روستاهای خوش آب وهوای این شهرستان می‌توان به روستای خوشکار و بنگان اشاره کرد.شهر بافت کنونی کمتر از ۱۲۰۰ سال قدمت تاریخی دارد. اما قدمت شهرستان بافت (اقطاع) به قبل از میلاد می‌رسد.

نام قدیم آن باخته بوده که بعدها به باخت تبدیل شده و در نهایت اکنون بافت نامیده می‌شود. در این شهرستان مردم عمدتاً به شکل طایفه‌ای زندگی می‌کنند.

شهرستان بافت دارای چهار نقطه شهری به نامهای بافت، ارزوئیه، رابر و بزنجان است. این شهرستان دارای سه بخش و۱۳ دهستان است. از نظر ارتفاع از سطح دریا بافت سومین شهر مرتفع ایران است به همین دلیل به بام کویر مشهور است. کوه شاه یا لاله زار از جمله کوههای مرتفع ایران در این شهرستان واقع شده است.در برخی کتب قدیمی از بافت با نام اقطاع نام برده شده است.این شهر از بزرگ ترین تولید کننده‌های گردو و خشکبار و زیره در کشور می‌باشد.این شهر از نظر معدنی نیز اهمیت زیادی دارد و معادن کرومیت آبدشت و اسفندقه و معادن منگنز و سنگ تزئینی متعدد از جمله معادن آن می باشند.

 

 

اگر از دلدادگان طبیعت هستید که با شنیدن نام آبشار به شور و شوق می آیید، در این فصل زیبای بهاری که لطافت هوا مثال زدنی شده، به شهرستان بافت کرمان سفر کنید و دل به نوای جوش و خروش آبشارهایی بدهید که از میان صخره ها می خروشند و فرو می ریزند.

از آبشاری در سه کاسه سنگی تا آبشاری در لاله زار
در این مطلب نگاهی به سه آبشار زیبای شهرستان بافت کرمان می اندازیم و آنها را به شما معرفی می کنیم. لطفا با ما همراه شوید.

آبشار سه کاسه

آبشار سه کاسه در ۱ کیلومتری جنوب روستای «جهان جان» و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع است. این روستا در ۲۵ کیلو متری شهرستان بافت در مسیر جاده اصلی بافت کرمان قرار دارد و دارای یک رود خانه دایمی است.

بافت کرمان

 

آبشار سه کاسه پس از ریزش از یک ارتفاع ۱۰ متری سنگی، وارد ۳ کاسه پلکانی می گردد و از این رو به آبشار سه کاسه مشهور شده است.

این آبشار درون تنگه رودخانه جهان جان واقع است. این رودخانه پس از تشکیل آبشار ، مسیر خود به سمت جنوب در میان دره را ادامه داده و پس از عبور از بن گود به سد بافت می ریزد.
از آبشاری در سه کاسه سنگی تا آبشاری در لاله زار

آبشار بنگان

یکی از جاذبه های دیدنی و جذاب شهرستان بافت که تماشاگران فراوانی را به سوی خود فرا می خواند، آبشار زیبای بنگان است .آبشاری در دل کوه که طبیعت آن در نوع خود منحصر به فرد است.

آبشار بنگان در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر بافت قرار دارد.بازدید کنندگان این آبشار با گوش دادن به موسیقی زیبای آبشار که آب آن از بلندای ۱۵ متری بر فراز سنگها و صخره های آن فرود می آید، احساس طراوت و زنده بودن را تجربه می کنند.

برای سفر به آبشار بنگان باید از بافت به سمت «بزنجان» حرکت کنید. نرسیده به جاده رابر ،یک جاده فرعی شما را به روستا و آبشار زیبای بنگان می رساند.

 

بافت کرمان

 

آبشارهای خوشکار

آبشار های خوشکار شامل ۲ آبشار هستند که در مسیر موسوم به خوشکار و درمسیر صعود به قله لاه زار در ارتفاعات بحر آسمان هستند. برای دسترسی به این آبشارها از جاده بافت به سمت کرمان، در روستای کیسکان توقف کنید. از این مکان پیاده روی به سمت آبشارها آغاز می گردد. در دره رودخانه خوشکار در کنار مسیر رودخانه ادامه مسیر دهید تا به آبشارهای خوشکار برسید. در کنار آبشار دوم غاری واقع شده است. آبشار از صخره سمت راست غار جلوی دهانه غار فرومی ریزد. در فصل بهار شدت آب به قدری است که غار پشت آبشار مخفی میشود. ادامه این مسیر به قله کوه شاه منتهی میگردد.

آبشارهای خوشکار

 

 

کشاورزی

شهرستان بافت با آب وهوای کوهستانی و مساعد یکی از بزرگترین تولیدکننده گردوی کشور است. محصول اصلی این شهرستان گردو است که به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود. به دلیل ارتفاع بالای بافت از سطح دریا محصول گردوی شهرستان بافت از کیفیت بالایی برخوردار است. محصولات دیگری از جمله سیب درختی، زردآلو، هلو، شلیل، انار، بادام، انگور، آلبالو و گیلاس نیز در این شهرستان برداشت می‌شود و پدیده عرش زمرد کاران شهرستان بافت بخش زیادی از بازار میوه نیمه جنوب و جنوب شرق کشور را تأمین می‌کند

 

در مورد نویسنده : کرمان مبله
مجموعه کرمان مبله مفتخر است به عنوان اولین مرکز اجاره آپارتمان مبله در کرمان شرایط لازم را برای اسکـان مهمانـان و مسافران عزیـز در محیطی امن و با پشتیبـانی .کامل تیم کرمان مبله، به صورت کاملا رسمـی همـراه بـا عقـد قـرارداد فراهــم آورد کرمان مبله ارائـه دهنـده واحـدهای اقامتـی مبـله در قالب آپـارتمان، سوئیت و ویلا .جهت اقامت موقت میهمانان محترم خدمات رزرو را بصورت آنلاین و تلفنی ارائه می نماید.

ارسال نظر

دو × دو =